Galaksija koja ne bi trebal da postoji!

Svemirskoi teleskop Hubble je snimio sazvežđeu obliku luka svetlo plave boje koje se nalazi iza izuzetno masivnog skupa galaksija koje su udaljene 10 milijardi svjetlosnih godina.

Taj skup galaksija je jedva vidljivo a starost se procenjuje na 10 milijardi do 13 milijardi godina i dobilo je naziv  IDCS J1426.5 +3508. Tolika starost tog skupa galaksije predstavlja pravu senzaciju pošto astronomi, prema dosadašnjoj teoriji „velikog praska“ o nastanku univerzuma takav skup galaksija uopšte ne bi mogao da postoji.

„Videti nešto znaći i verovati (u to što se vidi), ali mi ne možemo verovati u to što vidimo!“ – izjavio je astronom Anthony Gonzalez iz University of Florida in Gainesville i od  Jet Propulsion Laboratory (JPL) pri NASI.

Do ovog otkrića se sasvim slučajno došlo prilikom Hubbl-ovog snimanja jedne galaksije koja je stara „samo“ 10 milijardi godina. Pri tim udaljenostima se vidi univerzum u početku svog razvoja i predpostavlja se da je taj oblik luka moguć sam pod uticajem gravitacije neke još veće mase i još udaljenije a to znaći ogromnog skupa galaksija ogromne mase koja se može meriti sa 500 biliona sunca što je deset puta više nego sve do sada otkrivene galaksije te starosti.

Dosadašnje teorije nastanka univerzuma podrazumevaju da su najudaljenije galaksije sve manjih i manjih mase, pa astronomi prosto ne mogu da veruju u to što vide!

Podelite članak:
Podelite putem email-a Podelite ovaj tekst na facebook-u Podelite putem Twitter-a
Možete ostaviti komentar, ili povratni link sa vašeg sajta.

Ostavite komentar