Prof. Dr. Miloš Abadžić:
4. Šta je to što pokreće sve procese prisutne u prirodi.
Prihvatanjem stavova formulisanih kao odgovori na pitanja definisana u dosadašnjem tekstu dolazimo i do ovog pitanja. Najobičnija logika navodi na zaključak da mora iza svih tih pojava i procesa postojati neka pokretačka veličina koja sve to omogućava. Prema postavljenoj paradigmi sledi da ta veličina mora biti energija i da ona stoji iza svih procesa na sva tri strukturna nivoa. Pri tome se kao sledeći zaključci nameću:
- Delovanje energije, u organizovanom sistemu kakva je Priroda, nemože biti nasumično već programski upravljano od stane nekog od osnovnih sistema.
- Iz našeg sveukupnog iskustva sa Prirodom teško bi se moglo prihvatiti da gole fizičke veličine raspolažu sa sposobnostima programiranog upravljanja tako kompleksnim sistemom kakav je Priroda. Upravo ta nemogućnost doprinela je uvođenju u igru veličine kakva je mentalna supstanca i njeni sistemi koji deluju u Prirodi.
Ova energija ima karakter potencijalne energije i efekti njenog delovanja ispoljavaju se na fizičkom nivou tek kroz spregu mentalnih struktura sa fizičkim, materijalnim i električnim. Ta energija, kako će kasnije biti definisano, je izvorno u latentnom stanju i aktivira se tek odgovarajućim programskim pobuđivanjem mentalnih čestica i struktura koje je prenose na fizičke veličine spajanjem sa njima. Specifična gustina prenete energije na fizičke čestice na subelementarnom strukturnom nivou je izuzetno visoka, zahvaljujući njihovim malim dimenzijama, te im je struktura veoma stabilna i nemože se razoriti raspoloživim fizičkim delovanjima bilo koje vrste.
Već navedena definicija Prirode sadrži prisutnost intenzivnih interaktivnih procesa između komponenti sistema na svim strukturnim nivoima. Osnovno obeležje kod tih i svih drugih procesa u Prirodi su odgovarajuće izmene i transformacije energetskih nivoa učesnika u njima. Suštinski u Prirodi postoje dve vrste energije: potencijalna i kinetička. Njihovo ispoljavanje može biti različito, zavisno od prirode procesa i uslova i kojima se odvijaju, ali u suštini to su uvek ova dva njihova vida, mada su često označena različitim imenima u skladu sa vanjskim ispoljavanjem odgovarajućih procesa. Potencijalna energija je osnovni vid energije u Prirodi i izvorno se njeni nosioci nalaze u sistemima mentalne supstance kao latentna potencijalna energija. Kroz proces interakcije mentalnih i fizičkih čestica ili struktura deo te energije se aktivira i prenosi na fizičke sisteme. Na fizičkim nivoima ona je direktna posledica zakona o delovanja masa od subelementarnnog strukturnog nivoa pa preko atomskog do molekularnog strukturnog nivoa. Ovaj odnos je uslovno stacionaran. Čak i kada se radi o dinamičkim procesima vrednost potencijalne energije u nekom trenutku određuje se ”zaleđivanjem” interagujućih komponenti u tom trenutku (kao da su stacionarne) i određivanjem iznosa njihovih potencijalnih energija, koje u tom slučaju mogu biti neke funkcije vremena. Ako se neki sistem prepusti sam sebi posle nekog vremena njegove komponente će zauzeti položaje u kojima će potencijalna energija sistema biti minimalna, u skladu sa zakonom o minimalnoj potencijalnoj energiji koji deluje u Prirodi. Postizanje tog stanja odvija se kroz odgovarajući prelazni proces u kojem se obavlja transformacija energija tipa kinetička ↔ potencijalna. Ovaj prelazni režim može biti neka periodična ili aperiodična funkcija vremena.
Kinetička energija je prisutna u dinamičkim procesima i predstavlja energetski poremećaj koji je neki sistem ili njegov deo doveo u dinamičko stanje, praćeno kretanjem pojedinih njegovih komponenti na bilo kojem strukturnom nivou. Ovaj poremećaj sistema ne nastaje spontano već biva izazvan:
- Nekim procesom transformacije fizičkih struktura u kojima ili oko kojih se već odvija neki dinamički proces.
- Naknadnim delovanjem nekog remetećeg procesa tokom već započetog dinamičkog procesa u sistemu ili promenom uslova u kojima se proces odvijao.
- Delovanjem mentalnih čestica i/ili njihovog polja.
Prva dva slučaja su prateći procesi ranije pobuđenih dinamičkih stanja sistema, vezani za promenu režima kretanja nekih njegovih komponenti ili promena strukture tih komponenti usled uticaja untrašnjih ili/i vanjskih činilaca. Oni su posledičnog karaktera ali mogu biti uzrok novim transformacijama anergije.
Delovanje metnalnih struktura i mentalnog polja ima inicijalni karakter. Proces je karakterističan po tome što se jedan deo latentne mentalne potencijalne energije njihovog sistema programski ili voljno aktivira i transformiše prvo u potencijalnu energiju putem interakcije sa komponentama fizičkih sistema, a zatim preko nje u kinetičku energiju istih, bez obizira da li su one već u nekom pobuđenom stanju ili ne.
Pod delovanjem nekih od navedenih uticaja nastaje prelazni proces koji bi, ako nema novih poremećaja, završio posle nekog vremena postizanjem dispozicije komponenti sa novom vrednosti minimalne potencijalne energije. Na subelementarnom nivou prelazni režimi bez dodatnih poremećaja traju relativno kratko, dok na atomskom, a posebno krajnjem molekularnom, mogu potrajati milijardama godina.
U traganju za odgovorom na postavljeno pitanje mora se voditi računa o ovim energetskim odnosima i mogućnosti njihovog zamiranja, ne gubeći iz vida navedenu uopštenu definiciju života, koja pokriva mnogo veći broj struktura i izvan bioloških pojavnih oblika. Ovi energetski odnosi obuhvataju dinamičke procese na svim strukturnim nivoima do subelementarnog. To znači da bi u slučaju mehaničkog prepuštanja sistema samom sebi došlo, posle određenog vremena, do prestanka svakog kretanja uključujuši i osnovne subelementarne strukture, odnosno do „zamiranja života“ celog Kosmosa. Kao igra reči moglo bi se reći: Kosmos bi posto pravi „svemir“.