Naučnici su došli do uznemirujućeg zapažanja: nakon tajfuna bogatog kišom u tropima dolaze razorni zemljotresi. Istraživanje se oslanja na jednu začuđujuću statistiku koja je prikazana na jesenjem skupu Američke geofizičke unije u San Francisku.
Geolozi sada smatraju da tajfuni mogu izazvati zemljotres ukoliko padne jako mnogo kiše. Silne poplave pokreću lavine zemlje, gigantske količine zemlje na taj način odlaze u more i na taj način otvaraju vrata sledećoj katastrofi smatra geofizičar Simon Vdovinski sa univerziteta Majami. Oslobođene tereta podzeme stene u dubinama se zatim pokreću.
Prema njima su se 85% snažnih zemljotresa na Tajvanu desili u roku od četiri godine posle jako kišovitog tajfuna. To je pet puta više potresa te jačine nego što se moglo očekivati prema statističkom proseku. Takođe i slabiji potresi su se desili u četiri godina nakon vrlo kišovitog tropskog ciklona, duplo češće nego što se očekivalo.
Rezultat istraživanja je iznenađujući iako je princip u njegovoj osnovi poznat: može doći do potresa kad se opterećenje tla promeni. 1967 ogroman rezervoar vode Koyna-akomulacionog jezera u Indiji je uzrokovao zemljotres tako što je korito napunjeno i načinilo do tad nepoznato opterečenje u osnovi tla.
U jesen 2008 divljao je ogroman hariken nad Karibikom. Jednu i po godinu kasnije zemljotres je opustišio ostrvo Haiti. Avgusta 2009. bio je tajfun „Morakot“ nad Tajvanom, pola godina kasnije tresao za je najjači zemljotres u preko sto godina, jugozapad zemlje.
http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/0,1518,802647,00.html
http://www.nature.com/nature/journal/v459/n7248/full/nature08042.html